Türkiye'den Tahkim Gündemi

Kasım 2019 Haberleri: Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli Konferansı, Kayseri Ticaret Odası Tahkim Kurulu Kuruyor, F-35 Krizinin Uluslararası Hukuk Boyutu, ‘Tahkim Okulu’ Panellerinde İkinci Dönem Başladı, Sigorta Hakemleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı, Atlasglobal’den Tahkim Açıklaması

"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı

18 Kasım 2019 - "Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı, 18 Kasım 2019 tarihinde, İTOTAM İstanbul Tahkim Günleri kapsamında ASA, ICC ve SCAI desteği ile İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmalarını İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Gabriel Arbitration AG’den Dr. Simon Gabriel ve Bratschi AG’den Sandra de Vito Bieri yaptı.

Konferansta değerli tahkim uygulayıcıları ve akademisyenler, “Tahkim Sözleşmelerinin Yorumlanması ve Üçüncü Kişilere Teşmili İsviçre ve Türkiye Bakış Açısı”, “Tahkimde Delil ve Belgelerin Sunulması Türkiye Bakış Açısı”, Hakem Kararlarının İptali İsviçre ve Türkiye Perspektifi” konularını tartıştı.

Konferansın ayrıntılı programı için: İTOTAM


KTO Tahkim Kurulu Kuruyor

15 Kasım 2019 - Kayseri Ticaret Odası'nda (KTO) 'Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (KATOTAM) Uygulamaları ve Tahkim Süreçleri' konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.

KTO Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerin açılışında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy; üyelere daha iyi hizmet edebilmek için tahkim kurulu kurulacağını ifade ederek; "Bir takım sıkıntılarla, uyuşmazlıklarla karşılaşıyoruz. İş dünyasında en önemli sorunlardan da ticari uyuşmazlıklar. Bunu da Kayseri Ticaret Odası olarak üyelerimize, insanlarımıza daha iyi hizmet edebilmek için bir tahkim kurulu kuruyoruz. Son zamanlarda dünya ve Avrupa'da arabuluculuk ve tahkimin çok daha öne çıktığını görüyoruz. Bizim ülkemizde de yargının yükünü biraz daha hafifletmek, daha adil, daha şeffaf, daha hızlı hareket edebilmek için bir tahkim kurulu kuruyoruz" şeklinde konuştu.

Haberin tam metni için: Haberler Web Sitesi


F-35 krizinin uluslararası hukuk boyutu

12 Kasım 2019 - İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Deniz Baran, F-35 krizinin uluslararası hukuk boyutunu Anadolu Ajansı için değerlendirdi.

“İhtilaf çıktığı zaman taraf devletlerin herhangi bir uluslararası mahkemeye, tahkim divanına, hakeme veya ulusal mahkemelere gitmesinin açıkça önüne geçilmiş ve yegâne mekanizmanın program üyesi devletlerin temsilcilerinden oluşturulacak bir danışma komitesi olacağı belirtilmiştir.” “Türk yüklenici firmalar, ayrıca yaptıkları yüklenicilik sözleşmelerindeki uluslararası tahkim hükümlerine dayanarak, haklarını etkili bir şekilde arayabileceklerdir.”

Makalenin tam metni için: AA


‘Tahkim Okulu’ Panellerinde İkinci Dönem Başladı

8 Kasım 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı ile ortaklaşa gerçekleştirilen “Tahkim Okulu” paneller serisi yeni eğitim döneminde de sürdürülüyor. İkinci dönemin ilk paneli, 30 Ekim 2019 tarihinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde yapıldı.

Haber için: Marmara ÜniversitesiSigorta Hakemleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

2 Kasım 2019 - T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından Sigorta Hakemliği Listesi’ne kayıt olmaları uygun bulunan 18 yeni sigorta hakemini sigorta tahkim sisteminin işleyişi hakkında bilgilendirmek üzere düzenlenen bilgilendirme toplantısı, 02 Kasım 2010 tarihinde, Sigorta Tahkim Komisyonu’nun Altunizade’deki merkezinde gerçekleştirildi.

Haberin tam metni için: Sigorta Tahkim Komisyonu


Atlasglobal’den Tahkim Açıklaması

28 Ekim 2019 - Kuzey Irak’tan gelen icra” başlıklı yazı içeriğinde yer alan ve gerçek olmayan ifadeler nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Gazete haberi, maalesef gerçeğin ve vakaların küçük bir kesitine değinmekte, ama en can alıcı ve vahamet arz eden kısmı konusunda sessiz kalmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, söz konusu dava, taraflar arasında yaşanmış olan hukuki süreçlerden sadece biri olup, yapılan itiraz üzerine herhangi bir hukuki dayanağı bulunmayan ihtiyati haciz kararı kaldırılmıştır.

Tarafımızca tahkim şartı nedeniyle ilk adımda Zagrosjet’in diğer hissedarı Saman Sabir Mustafa aleyhine İsviçre'de bulunan ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne başvurulmuş ve yargılama sonucunda da karşı tarafın ortaklık sözleşmesine aykırı davrandığı ve Atlasglobal’e yaklaşık 10 Milyon USD ödemek zorunda olduğu mahkeme kararıyla da kesinleşmiştir. Bununla birlikte Zagrosjet’in diğer hissedarı olan Saman Sabir Mustafa, ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi kararına riayet etmemekte ısrarcı davranmaktadır.

Haberin Tam Metni için: Turizm Gazetesi


ISTAC 9. Genel Kurulu Toplandı

24 Ekim 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) 9. Genel Kurul Toplantısı TOBB Plaza konferans salonunda gerçekleşti. ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada merkezin faaliyetlerini ve geleceğe dönük çalışmalarını anlattı. Başkan Akıncı, bu çalışmalar kapsamında, ISTAC’ın dünyanın önde gelen uluslararası tahkim merkezlerinden biri haline geleceğini vurguladı.

Haberin tam metni için: ISTAC

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Ticari davalar 3 ayda bitiyor”

21 Ekim 2019 - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayicinin önemli sıkıntılarından bir tanesinin yıllarca süren ticari davalardan yaşanan sıkıntı olduğunu belirterek “Bir önemli sıkıntılarımızdan bir tanesi Ticari davalardaki sürelerin uzaması. Yüzde 100 haklıyız fakat alacağımızı mahkeme sonuçlanana kadar tahsil edemiyorsun. O zamanda adam kaldıysa. 2 sene normal mahkeme sürüyor, senin haklılığın tescil ediliyor, sonra bir üst mahkemeye daha götürüyor 2 senede o sürüyor toplam 4 sene. Bugün bana lazım olan paraya 4 sene sonra ulaşabiliyorum, ama adamın elinde bir şey kaldıysa. Bunu çözmek için hukukta da yeri var, kanunlarda da yeri var TOBB tahkimini kurdu. Bugün aynı mahkeme yerine geçebilecek bir sistem şu anda var. Yeter ki sözleşmelerinizde anlaşmazlığa düşersem TOBB tahkim divanı bu işte tam yetkilidir dediğiniz zaman iki tüccarın arasında yada sanayicinin arasındaki davaya bakmakla yetkiliyiz. Mahkeme masrafları yüzde 50 daha düşük, sürede 3 ay içerisinde bitiyor. Sonucu 3 ay içinde aldıktan sonra icrayı yapabiliyorsunuz” dedi.

Haberin tam metni için: İHA

Borsa İstanbul’da “ISTAC Tahkimi” Konuşuldu

18 Ekim 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi ve Borsa İstanbul iş birliği ile 17 Ekim tarihinde tahkim yargılamasının tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen panel, Borsa’da işlem gören şirketlerin avukat ve hukuk müşavirlerini buluşturdu. Tahkim yargısı ve ISTAC Tahkimi’nin tanıtıldığı panel beyin fırtınasına dönüştü. İstanbul Tahkim Merkezi’nin Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiği panel Borsa şirketlerinden yoğun ilgi gördü. Borsa İstanbul konferans salonunda düzenlenen panelin açılışında konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, “Borsa olarak işlem gören şirketlere, yatırımcıya güven veren bir piyasa olma hedefindeyiz” dedi. Ergun, ISTAC ile birlikte düzenlenen paneli de bu güveni artırıcı çalışmalar kapsamında değerlendirdi.

Haberin tam metni için: Borsa İstanbul

ISTAC’dan “Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Tahkim” Konferansı

2 Ekim 2019 - Genç ISTAC, TOBB ve Şikago Kent Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıkları ve Tahkim” konferansı ilgiyle izlendi. TOBB Plaza konferans salonunda gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, fikri mülkiyet açısından ‘ISTAC Tahkimi’nin avantajlarını anlattı. Şikago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Maureen Jo Neiberg, ABD’de fikri mülkiyet uyuşmazlıkları ve tahkim süreçlerine ilişkin tecrübelerini paylaşırken, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Polat Kalafatoğlu da bu alanda tahkim uygulamalarını karşılaştırmalı olarak değerlendirdi.

Haberin tam metni için: ISTAC

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Tahkim’de Damga Vergisi Kaldırılsın

27 Eylül 2019 - Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün de katılımıyla gerçekleşen İzmir Ticaret Odası (İZTO) eylül ayı meclis toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak her zaman şikayet ettikleri konuların başında yargının yavaş işlemesinin geldiğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında tahkimin konusundaki şu görüşü dile getirdi:

"Tahkimin yaygınlaşması için, zorunlu tahkim içeren sözleşmelerin damga vergisi kaldırılmalı. Kararların icrasında alınan damga vergileri de yarıya indirilmeli. Böylece firmalarımız, yaptıkları sözleşmelere, tahkim maddesi ekleme konusunda daha istekli olacaklar. Arabuluculuk ve tahkim ne kadar yaygınlaşır ve daha fazla kullanılırsa, bu hem iş dünyamızın, hem de yargı camiamızın lehine olacaktır."

Haberin tam metni için: Hürriyet Gazetesi


ISTAC ile DRBF iş birliği anlaşması imzaladı

9 Eylül 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Derneği DRBF (Dispute Resolution Board Foundation) iş birliği anlaşması imzaladı. İki kurum arasındaki iş birliği ile inşaat sektöründeki uyuşmazlıklara erken müdahale ve hızlı çözüm hedefleniyor. Bu işbirliği sonucu ISTAC, tahkim ve arabuluculuk fonksiyonunun yanı sıra, “Uyuşmazlık Çözüm Kurulları”nın işleyişine de destek sağlayacak.İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC merkezinde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, inşaat sektörü için uyuşmazlıkların çözümünde hız ve zamanlamanın önemine dikkat çekti.

Haberin Tam Metni İçin: ISTAC


‘Yeni FIDIC Sözleşmelerinde Getirilen Değişiklikler’ Gerçekleştirildi

10 Eylül 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi’nin (ISTAC) düzenlediği “Yeni FIDIC Sözleşmelerinde Getirilen Değişiklikler” konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleşti. 10 Eylül 2019 tarihinde İstanbul TOBB Plaza konferans salonunda düzenlenen etkinlikte, inşaat ve mühendislik alanında uyuşmazlık sorunları ve çözüm yolları değerlendirilirken, “Uyuşmazlık Çözüm Kurulu” uygulamaları ve “Tahkim” süreçlerinin işleyişi masaya yatırıldı. Açılış konuşmasını İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı’nın yaptığı konferansa; Pof. Dr. Zeynep Sözen, Prof. Dr. Atilla Dikbaş (Moderatör), Doç. Dr. Cemile Demir Gökyayla, Doç. Dr. Pelin Alpkökin, Yük. Müh. Orhan Daya, Yük. Müh. Levent Irmak, Dr. Yiğit Beşlioğlu konuşmacı olarak katılırken, Yük. Müh. Ayşegül Yurt moderatör olarak katkı sağladı.

Haber Metni İçin: ISTAC


Perakende Hukuku ve Tahkim Konferansı Gerçekleştirildi

6 Ağustos 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) işbirliğiyle düzenlenen konferans yoğun ilgi gördü. TAMPF Mevzuat Komitesi Başkanı Av. Merter Özay’ın moderatörlüğünde TOBB Plaza’da gerçekleşen konferansta, ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı perakende hukukçularına ISTAC Tahkiminin avantajlarını anlattı. Prof. Akıncı, perakende dünyasının temsilcilerine “ISTAC Tahkimi hızlı ve hesaplı bir uyuşmazlık çözüm yoludur” mesajını verdi.

Haberin Tam Metni İçin: ISTAC


Emin Özkurt, Katar Doha'da kurulan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi hakemi seçildi

22 Ağustos 2019 - Spor hukuku alanında Türkiye'nin önde gelen ismi ve İsviçre’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın tek Türk hakemi olan Av. Emin Özkurt, Katar Doha merkezli, sporla ilgili her türlü uyuşmazlığı çözmek için kurulmuş bağımsız bir yargı organı olan Katar Spor Tahkim Mahkemesi’ne (QSAF) seçilen 30 uluslararası hakemden biri oldu.

Haberin Tam Metni İçin: Hürriyet


Nihat Özdemir: Federasyonun Yargıtay'ı Tahkim Kurulu'dur

06 Ağustos 2019 -Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, NTV ekranlarında yayınlanan %100 Futbol programında tahkim konusu hakkında da bilgi verdiği açıklamalarda bulundu:

“Her verdiğimiz cezanın Yargıtay'ı olması lazım. Federasyonun Yargıtay'ı Tahkim Kurulu'dur. Tahkim aynı şekilde bağımsız. Liyakatli insanlardan atamalar yaptık. UÇK, MHK, Lisans Kurulumuz liyakatli insanlardan tayin edildi. İnşallah bağımsız çalışacaklar. Ellerinden geldikçe Türk futbolunun önünü açarak disiplin ve adaletten ödün vermeden devam edecekler.”

Haberin Tam Metni İçin: Hürriyet


Naftogaz'dan Rusya'ya 5,2 milyar dolarlık ''Kırım davası''

31 Temmuz 2019 - Ukrayna'nın devlet doğal gaz şirketi Naftogaz, Kırım’daki varlıklarına el konulması nedeniyle Rusya aleyhine 5,2 milyar dolarlık dava açtı. Dava Lahey’de bulunan Daimi Hakemlik Mahkemesi’nde (Permenant Court of Arbitration) görülecek.

Haberin Tam Metni İçin: AA Haber