Türkiye'den Tahkim Gündemi

Mart 2020 Haberleri: Hakem Kararlarına Karşı İptal Yollarının Değerlendirilmesi Çalıştayı Abant’ta Gerçekleşti - İzmir Ticaret Odası Tahkimi Konusunda Üyeler Bilgilendirildi - Spor Tahkim Kurullarının Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı Paneli - Tahkim Okulu (14. Panel) Gerçekleştirildi - ISTAC-Gaziantep Barosu Tarafından Tahkim Semineri Düzenlendi -

Hakem Kararlarına Karşı İptal Yollarının Değerlendirilmesi Çalıştayı Abant’ta Gerçekleşti

5 Mart 2020- Yargıtay Başkanlığı ve İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, 28-29 Şubat 2020 tarihlerinde Bolu/Abant’ta düzenlenen “Hakem Kararlarına Karşı İptal Yollarının Değerlendirilmesi Çalıştayı“ yüksek yargı mensuplarını ve tahkim hukukçularını buluşturdu. Çalıştayda iki gün boyunca hakem kararlarına karşı iptal yolları ve bu süreçte mahkemelerin tutumuna yönelik iyi uygulama örnekleri de değerlendirildi. Ayrıca, tahkimin hukuki bir olgu olmaktan çıkıp ekonomik ve politik öneminin de vurgulandığı bir çalışma gerçekleştirildi. Çalıştay; Yargıtay Birinci Başkan Vekili ve Hukuk Genel Kurulu Başkanı Mehmet KÜRTÜL, Hukuk Genel Kurulu üyeleri, tahkim ile ilgili dairelerin başkanları, üyeleri ve tetkik hakimleri ile Ankara ve İstanbul Bölge Adliye Mahkemelerinden yine tahkim ile ilgili dairelerin başkanları ve üyeleri ile TOBB Tahkim Divanı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Zühtü AYTAÇ, ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC Genel Sekreter Yasin Ekmen ve konusunun uzmanı akademisyenlerin katılımlarıyla gerçekleşti.

Yazının devamı için tıklayınız.

İzmir Ticaret Odası Tahkimi Konusunda Üyeler Bilgilendirildi

2 Mart 2020- İzmir Ticaret Odası yayınladığı bir bilgilendirme notu ile 1996 tarihinde alınan bir karar ile kurulmuş olan “İzmir Ticaret Odası Tahkim-Uzlaştırma-Hakem Bilirkişi” sistemini üyelerine hatırlattı. Notta başvuru ücretleri, prosedür ve örnek tahkim sözleşmesi taslağı paylaşıldı.

Yazının devamı için tıklayınız.

Spor Tahkim Kurullarının Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı Paneli

2 Mart 2020- İstanbul Barosu Spor ve Spor Hukuku Komisyonunca düzenlenen ‘Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları Işığında Spor Tahkim Kurullarının Bağımsızlığı ve Tarafsızlığı’ konulu toplantı, 28 Şubat 2020 Cuma günü saat 14.30’da baromuz merkez bina konferans salonunda yapıldı. Toplantının açılışında konuşan İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin spor tahkim kurulu ile ilgili verdiği son karardan sonra Türkiye’de spor hukukunun temel taşlarının yeniden oluşturulması zorunluluğu doğduğunu söyledi. Özellikle Tahkim Kurulunun tarafsızlığı ve güvenilirliğinin tartışılmaya başlandığını ve bu tartışmaların sonunda yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Durakoğlu, bununu yapılacağından pek emin olmadığını, çünkü AİHM kararları karşısında kanun koyucunun ne kadar duyarlı olduğuna dair ciddi sıkıntılar bulunduğunu bildirdi. İşin hukuki yönü bulunduğunu, bunu tartışmak ve konuşmak gerektiğini, bugün bununu gereğinin yapılacağını hatırlatan Durakoğlu, bu önemli konuyu gündeme getirdiği için Komisyon yönetimine, konuya değerli katkılarda bulunacak katılımcılara çok teşekkür ettiğini söyledi.

Yazının devamı için tıklayınız.

Tahkim Okulu (14. Panel) Gerçekleştirildi

4 Mart 2020 - İstanbul Tahkim Merkezi ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı iş birliği ile düzenlenen Tahkim Okulu programında 14. Panel 26 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirildi. Şubat ayı panelimizin konusu “Arabuluculuk-Tahkim (Med-Arb) ve ISTAC Kuralları” idi. Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Özel Hukuk Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sibel Özel moderatörlüğünde düzenlenen panelde, İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Zeynep Ülkü Kahveci “Med-Arb” konusunda konuşma yaparken, ISTAC Genel Sekreteri Av. Yasin Ekmen ISTAC Kuralları hakkında sunum yaptı.

ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı ve Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziya Akıncı ile Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Erkan da panele yorumcu olarak katıldılar. Geleceğin tahkim hukukçuları paneli yoğun ilgiyle izledi.

Yazının devamı için tıklayınız.


ISTAC-Gaziantep Barosu Tarafından Tahkim Semineri Düzenlendi

05 Mart 2020 - Gaziantep Barosu ile İstanbul Tahkim Merkezi’nin ortaklaşa düzenlediği etkinlikte; ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC’ta Taraf Vekilliği ve Hakemlik, ISTAC Genel Sekreteri Av. Yasin Ekmen, ISTAC Tahkim Yargılaması Usulü ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Zeynep Ülkü Kahveci ise ISTAC Med-Arb Kuralları hakkında bilgilendirmede bulundu. Arabulucuların ve genç hukukçuların yoğun olduğu program soru-cevaplarla son ermiştir. Programa TOBB Tahkim Divanı Başkanı ve Gaziantep Sanayi Odası Meclis Başkanı Adil Sani Konukoğlu da katılarak açılış konuşmasını yapmıştır. Sayın Konukoğlu, avukatlara seslenerek müvekkili iş insanı olan avukatların bu müvekkillerine tahkimi önermeleri gerektiğini, tahkim sayesinde iş insanlarının ticari uyuşmazlıklarının çabuk çözümleneceğini ve bu durumun herkesi memnun edeceğini belirtmiştir.

Yazının devamı için tıklayınız.


Sigorta Tahkim Komisyonu Bilirkişi Semineri

11 Şubat 2020 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sigorta Eksperleri İcra Komitesi tarafından, Sigorta Tahkim Komisyonu Bilirkişi Semineri düzenledi. İstanbul’da TOBB İstanbul Hizmet Binasında 8 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştiren seminere 99 kişinin katıldığı açıklandı. Sigorta Tahkim Komisyonu Başkanı İbrahim Taşbaşı, TOBB Sigortacılık Müdürü Mevlüt Söylemez; TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği TÜSED Başkanı Ahmet Nedim Erdem ve SEİK Üyeleri’nin de katılımı ile gerçekleşen seminerde; Sigorta Tahkim Komisyonu Hakemlerinden Abdüllatif İsmet Demirağ, raporlarda aranılan temel ilkeler ile hukuki konularda detaylı bilgi paylaşımında bulundu.

Yazının devamı için: Sigorta Medya 

Tahkim Sisteminin Uluslararası Yatırımcı İçin Önemi Nedir?

6 Şubat 2020 - İSTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, Ahu Orakçıoğlu'nun sunduğu Gün Ortası Programı'na katılarak, Türkiye'de tahkim ve arabuluculuğu, İstanbul Tahkim Merkezi çalışmaları, Tahkim sisteminin uluslararası yatırımcı için önemini, ne tip davaların tahkime girebileceğini ve tahkimin maliyetini Ekotürk'e anlattı.

Video’yu izlemek için: Ekotürk Youtube kanalı 

Tekirdağ Barosu & İstanbul Tahkim Merkezi- Tahkim Günü Etkinliği

15 Şubat 2020 - Tekirdağ Barosu ve İstanbul Tahkim Merkezi’nin “Tahkim Günü” etkinliği 15 Şubat Cumartesi günü Çorlu Ticaret ve Sanayi Odası konferans salonunda gerçekleşti. Açılış konuşmasını ISTAC Yönetim Kurulu Üyesi ve Çanakkale Barosu Başkanı Av. Bülent Şarlan’ın yaptığı konferansta, İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC Tahkimini anlattı. ISTAC Genel Sekreteri Yasin Ekmen yargılama usulleri olarak tahkim ve seri tahkim süreçleri hakkında bilgi verirken, Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Araştırma Görevlisi Zeynep Kahveci de ISTAC Med-Arb Kuralları konusunda sunum yaptı. Bölge avukatlarını buluşturan konferans ilgiyle izlendi.

Haberi okumak için: ISTAC 

UNCITRAL Çalışma Grubu III'ün (Yatırımcı- Devlet Tahkiminde Uyuşmazlık Çözümünde Reform) 38. Devam Toplantısı’na katılım

24 Ocak 2020 - İTOTAM Genel Sekreteri Av. Senem Bahçekapılı Vincenzi Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Hukuk Komisyonu'nun (UNCITRAL) “Yatırımcı ile Yatırımın Yapıldığı Devlet Arasındaki Uyuşmazlıkların Çözümü Konusunda Reform ” ile görevli Çalışma Grubu III’nin 20-24 Ocak 2020 tarihlerinde Viyana'da gerçekleşen 38. Devam Toplantısı’na Türk delegasyonu olarak katılmıştır. Çalışma Grubu, yatırımcı-Devlet tahkimine ilişkin reform çalışmalarına devam etmiştir.

Haberi okumak için: ITOTAM 


İstanbul Tahkim Merkezi Arabuluculuk Merkezleri ile Buluşarak İş Birliği Çağrısı Yaptı

6 Ocak 2020 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı Konferans Salonu’nda “Arabuluculuk Merkezleri ile İstişare Toplantısı” düzenledi. Geçtiğimiz kasım ayında “Arabulucu-Tahkim (Med-Arb) Kuralları”nı yayınlayarak dünyaya ilan eden ISTAC, arabulucu avukatlarla iş birliğine gidiyor. Med-Arb projesi kapsamında arabuluculuk merkezleri ile iş birliğinin ilk adımları geniş kapsamlı bir istişare toplantısıyla atıldı. Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve İstanbul’dan 250’yi aşkın arabulucu avukatın katıldığı toplantı yoğun ilgiyle izlendi.

İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı toplantıda yaptığı konuşmada ISTAC’ı ve ISTAC Tahkimini tanıtırken, arabuluculuk müessesesiyle birlikte işlerlik kazandırılacak “Med-Arb Projesi”nin önemini anlattı. Prof. Akıncı, “Ticari davalara getirilen zorunlu arabuluculuk nedeniyle gerek arabulucuları gerekse ISTAC’ı müthiş bir potansiyel bekliyor. Biz de bu potansiyeli değerlendirmek, harekete geçirmek istiyoruz. Med-Arb, arabuluculuk merkezleriyle birlikte geliştireceğimiz bir model, inşallah hep birlikte dünyaya örnek olacak bu projeyi başarırız.” dedi.

Yazının devamı için: ISTAC

ISTAC T.C. Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kurulunu Ziyaret Etti

24 Ocak 2020 - ISTAC Genel Sekreteri Yasin Ekmen, T. C. Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikalar Kuruluna TOBB heyeti ile bir çalışma ziyaretinde bulundu. Bu çalışma ziyaretinde ülkemizde tahkim alanındaki gelişmeler ele alındı ve bir tahkim politikası geliştirilmesi konusunda çalışmalar başlatılması kararı alındı.

Haberin tam metni için: ISTAC

TBB Tahkim Yürütme Kurulu Tahkim Şartı Metni Yayınladı

17 Ocak 2020 - Avukatlık sözleşmeleri uyuşmazlıkları alanında faaliyet gösteren Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Yürütme Kurulu, Avukatlık ücret sözleşmesinde yer alması önerilen tahkim maddesi yayınladı.

Tahkim Sözleşmesi Örneği "Taraflar arasındaki avukatlık sözleşmesiyle ilgili, bağlantılı veya diğer hukuki sebeplerden doğan tüm uyuşmazlıklar (sözleşmenin ihlali feshi veya geçersizliğine ilişkin uyuşmazlıklar dâhil olmak üzere), Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Yönergesi hükümleri uyarınca tahkim yoluyla çözümlenecektir".

Maddeye ek olarak “6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu ve TBB Tahkim Merkezi Yönergesi uyarınca tahkim kararları kesin ve bağlayıcı” olduğu vurgulandı.

Açıklama için: TBB

Sigorta Tahkim Komisyonunda Bilirkişi Duyurusu

3 Ocak 2020 - TOBB Sigorta Eksperleri İcra Komitesi tarafından yapılan Sigorta Tahkim Komisyonunda Bilirkişi görevlendirmelerinin sıra usulüne göre yapılacağı duyuruldu.

Duyuru için: Türkiye Sigorta Eksperleri Derneği

2019 Yılı Sigorta ve İtiraz Hakemi Sınavları

21 Aralık 2019 - Sigortacılık Eğitim Merkezi - SEGEM, 21 Aralık Cumartesi günü düzenlenen Sigorta Hakemi ve İtiraz Hakemi Sınavlarını düzenledi. Sınavlarla ilgili ayrıntılara SEGEM Web sitesinden ulaşılabilmektedir.

Açıklama için: SEGEM

BOTAŞ Yunan gaz şirketi DEPA’nın açtığı tahkim davasını kaybetti

18 Ocak 2020 - Yunan doğalgaz şirketi DEPA, BOTAŞ'a karşı açtığı davayı kazandı. Böylece BOTAŞ, 2011'den bugüne DEPA'nın ödediği doğalgaz fiyatında geriye dönük olarak indirim yapacak.

Yunan doğalgaz şirketi DEPA, BOTAŞ'a karşı açtığı davayı kazandı. Böylece BOTAŞ, 2011'den bugüne DEPA'nın ödediği doğalgaz fiyatında geriye dönük olarak indirim yapacak.

Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş (BOTAŞ) ile Yunanistan kamu doğalgaz şirketi DEPA arasındaki 10 yıldır süren tahkim süreci sonuçlandı. DEPA, bir tedarik anlaşmasındaki uyuşmazlık nedeniyle BOTAŞ’a karşı açtığı tahkim davasını kazandığını duyurdu. Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde görülen davada, BOTAŞ'ın DEPA'nın ödediği doğalgaz fiyatında geriye dönük olarak indirim yapması gerektiğine karar verildi.

Haberin Tam Metni için: Deniz Haber Ajansı


Rusya, Ukrayna’ya doğal gaz cezasını ödedi (2,9 milyar dolar)

28 Aralık 2019- Rus enerji şirketi Gazprom, Ukrayna doğal gaz şirketi Naftogaz'a 2,9 milyar dolarlık doğal gaz cezasını ödedi. Naftogaz'dan yapılan yazılı açıklamada ise "Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsünün 2018'de aldığı karar gereği Gazprom'dan 2,9 milyar doların geldiğini teyit ediyoruz. Ödeme, 2,56 milyar dolarlık tazminatı ve bu miktarın faizini kapsıyor." ifadelerine yer verildi.

Gazprom ve Naftogaz, 2014'te Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsüne birbirleri aleyhine başvuruda bulunmuştu. Naftogaz, Gazprom'un doğal gaz sevkiyat yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia ederek 17 milyar dolarlık ödeme talep etmişti.

Gazprom'un Ukrayna'ya doğal gaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden tahkim heyeti, şirketin Naftogaz'a 2,56 milyar dolar ödeme yapmasını kararlaştırmıştı. Karar sonrasında Gazprom'un ödeme yapmaması nedeniyle şirketin bazı Avrupa ülkelerindeki varlıklarına el konulmuştu.

Haberin tam metni için: NTV

2. Perakende Hukuku ve Tahkim Paneli

23 Aralık 2019- 2. Perakende Hukuku ve Tahkim Paneli 23 Aralık 2019 İstanbul Tahkim Derneği (ISTAC) ve Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) işbirliğinde Tekfen Tower’da düzenlendi. Toplantıda konuşma yapana ISTAC Baskani Prof. Dr. Ziya Akinci ve TAMPF Mevzuat Komitesi Başkanı Av. Merter Özay Perakende sektöründe ve tedarik zincirinde doğan uyuşmazlıkların çözümünde tahkim mekanizmasının faydaları ve ISTAC’in bu hususta sunduğu imkanları anlattılar. Adli yargılama ve tahkim yargılamasının mukayesesini yaptılar.

Haberin tam metni için: ISTAC

Feyzioğlu: Arabuluculukta mesleki örgütlenmeye karşıyız

15 Aralık 2019- Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu “Bir başka mesleki örgütlenmeye karşıyız. Eğer bir başka mesleki örgütlenme olursa, arabuluculukla avukatlık arasında bir seçim yapılmasını talep ederiz. Aynı kişide hem arabuluculuk hem avukatlık sıfatı birleşmeye devam edecekse, bunun Türkiye Barolar Birliği çatısı altında olması gerekir” dedi.

Haberin tem metni için: TBB

Sağlık Bakanı: Şehir Hastanelerinde Yurt dışı tahkim sadece finansörlerle olan uyuşmazlıklarda geçerli

15 Aralık 2019- TBMM Genel Kurulunda görüşülen Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile bağlı kurumların 2020 yılı bütçeleri üzerinde ilgili bakanlar, milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şehir hastaneleriyle ilgili kullanım, bakım ve hizmet bedellerinin olduğunu belirterek, şunları söyledi: Koca, şehir hastanelerinde ihtilafta Londra Mahkemeleri yetkili olduğuna ilişkin iddiaya ilişkin, "Yurt dışı tahkim seçeneğinin sadece finansörlerle olan uyuşmazlıklara ilişkin olarak Türk hukuku uygulanmak şartıyla getirilmiştir. Yüklenicilerle olan uyuşmazlıklarda ise Türk mahkemeleri yetkilidir." ifadelerini kullandı.

Haberin tam metni için: Memurlar.net


Gaziantep'te Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi açıldı

11 Aralık 2019 - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu Gaziantep Ticaret Odası (GTO) tarafından kurulan Tahkim ve Arabuluculuk Merkezinin açılış töreninde, yıllardır alternatif çözüm yolları bulmak amacıyla arabuluculuk ve tahkim merkezleri kurulması çağrısında bulunduğunu belirterek, Adalet Bakanlığının arabuluculuk sistemini başlattığını anımsattı. GTO Başkanı Tuncay Yıldırım da Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi sayesinde uyuşmazlıkların hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulacağını belirterek, zaman ve gizlilik yönünden bu uygulamanın iş insanlarını rahatlatacağını kaydetti.

Haberin tam metni için: Hürriyet


Şelale Kadak: Dünyaya ihraç edilecek model geliştirdik

5 Aralık 2019- Klasik yargılamanın çok uzun sürdüğünü hepimiz biliyoruz. Uzmanlar, Türkiye'de ortalama bir davanın sonuçlanmasının 541 günü bulduğunu, aslında genel olarak 1000 günden önce bir davanın sonuçlanması mümkün olmadığını söylüyorlar.

Oysa İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında 2013 yılında kurulan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), bugüne kadar 1 milyon 85 bin arabuluculuk başvurusundan 724 bin 113'ünü anlaşma ile sonuçlandırmış. Yani dosyalar yargıya gitmeden arabuluculuk sayesinde çözüme kavuşmuş.

ISTAC şimdi de uyuşmazlıkları 5 ay gibi kısa bir sürede çözecek, Türkiye'yi yabancı yatırımcılar açısından çok daha cazip hale getirecek inovatif yeni bir projeyi hayata geçirdi.

Önceki gün İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, Başkan Vekili Müjdat Keçeci ve yönetim kurulu üyeleri Hakan Öztatar, Fatih Bilici ve Bülent Şarman ile bir araya geldiğimizde, arabuluculuk ile tahkim mekanizmalarını birlikte işleterek, ticari uyuşmazlıklar için alternatif bir çözüm modeli başlattıklarını öğrendik.

Makalenin tam metni için: Sabah

Hülya Güler Akbaş: İnovatif ‘tahkim’

4 Aralık 2019- İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında bundan 4 yıl önce kurulan İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC), uluslararası arenada etkinliğini artıracak önemli adım attı ve dünyada ilk kez ‘Arabuluculuk-Tahkim Kuralları’nı oluşturdu.

ISTAC Arabuluculuk-Tahkim (Mediation-Arbitration-MED-ARB) kurallarına göre, özel arabulucunun 8 haftada çözemediği dosyalar ISTAC’a gelecek ve burada dosya en fazla 12 hafta içinde çözümlenecek. ISTAC Başkanı Ziya Akıncı, “Değişen ekonomi ve insanların hak arama bilincinin artmasıyla birlikte her geçen gün dava sayıları artmakta. Bu tüm dünyanın sorunu. Klasik yargılama uzun sürüyor. Ülkemizde ortalama süre 541 gün. Buna diğer süreçleri de eklediğimizde ortalama 1000 günden önce sorunu çözemiyorsunuz. Biz de ISTAC’ta inovatif bir adım attık ve arabuluculuk ile tahkim mekanizmasını birleştiren kurallar oluşturduk. Oluşturduğumuz bu çifte çözüm mekanizması, iş dünyasının ticari uyuşmazlıklarının çözümünü hızlandıracak ve daha da kolaylaştıracak. Daha sözleşme yapılırken sözleşmede MED-ARB şartı koyulacak. Böylece uzlaşma olmazsa dosya doğrudan mahkeme yoluna sapmadan ISTAC’a gelecek. Dosyalar mahkemeden daha uygun bir maliyetle ve en fazla 5 ay içinde çözümlenecek.

Makalenin tam metni için: Hürriyet


TOBB Tahkim Divanı toplandı

28 Kasım 2019- Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Tahkim Divanı Birlik merkezinde bir araya geldi. Toplantıda Divanın gündemde yer alan konular değerlendirildi.​

Tahkimin iyileştirilmesinin değerlendirildiği toplantıda, TOBB’un uluslararası tahkim merkezlerinin kurulmasındaki çalışmaları ve TOBB Tahkiminde devam eden davalar hakkında Hukuk Müşavirliği tarafından bilgilendirme yapıldı.

Haberin tam metni için: TBB


Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit: Kimse İhtiyari Tahkime Gitmiyor

28 Kasım 2019- İstanbul Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsünde düzenlenen "Hukuk ve Ceza Yargısında Yargıtay Kararlarında Kanun Yolları" konferansında konuşan Cirit yargıya güvenle ilgili söyleyeceği sözler olduğunu belirterek, şöyle konuştu: "Bir çok yerde bana mal edilen 'yargıya güven yüzde 70'lerden, yüzde 30'lara düştü' meselesini, ben bir toplantıda bir HSK başkanvekilimiz bunu ifade ettiğinde buna cevaben dedim ki; 'Çünkü alternatif ihtiyari arabuluculuk ve ihtiyari tahkim çözümleri varken kimse bunlara gitmiyor, herkes mahkemede meselesinin çözülmesini istiyor.'

Haberin tam metni için: Hürriyet


İTOTAM-İsviçre tahkim zirvesi

26 Kasım 2019- İTOTAM’ın yıldızı, küresel ölçekte tahkim hukuku toplantılarına ev sahipliği yapması ve fikirlere öncülük etmesiyle de parlıyor. İTOTAM’ın İstanbul Tahkim Günleri-Türkiye İsviçre Tahkim Forumu’nda bir araya gelen Türk ve İsviçreli hukukçular, iki ülkedeki uygulamaları ve içtihatları analiz etti.

Haberin tam metni için: İstanbul Ticaret


ISTAC Başkanı Prof. Dr. Akıncı İSEDAK Tahkim Panelinde Konuşmacıydı

28 Kasım 2019- İstanbul’da İslam dünyasını buluşturan İSEDAK (COMCEC) toplantıları kapsamında düzenlenen bugünkü panelde gündem “tahkim”di. ISTAC Başkanı Prof. Ziya Akıncı, dün kuruluş anlaşması imzalanan İslam İşb. Teşk. Tahkim Merkezi’nin bölgesel açıdan önemini değerlendirdi.

Haberin tam metni için: ISTAC


"Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı

18 Kasım 2019 - "Türkiye ve İsviçre Tahkim Paneli" Konferansı, 18 Kasım 2019 tarihinde, İTOTAM İstanbul Tahkim Günleri kapsamında ASA, ICC ve SCAI desteği ile İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmalarını İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İsrafil Kuralay, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve İTOTAM Tahkim Divanı Başkanı Prof. Dr. Hakan Pekcanıtez, Gabriel Arbitration AG’den Dr. Simon Gabriel ve Bratschi AG’den Sandra de Vito Bieri yaptı.

Konferansta değerli tahkim uygulayıcıları ve akademisyenler, “Tahkim Sözleşmelerinin Yorumlanması ve Üçüncü Kişilere Teşmili İsviçre ve Türkiye Bakış Açısı”, “Tahkimde Delil ve Belgelerin Sunulması Türkiye Bakış Açısı”, Hakem Kararlarının İptali İsviçre ve Türkiye Perspektifi” konularını tartıştı.

Konferansın ayrıntılı programı için: İTOTAM


KTO Tahkim Kurulu Kuruyor

15 Kasım 2019 - Kayseri Ticaret Odası'nda (KTO) 'Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (KATOTAM) Uygulamaları ve Tahkim Süreçleri' konulu bilgilendirme semineri düzenlendi.

KTO Konferans Salonu'nda düzenlenen seminerin açılışında konuşan KTO Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy; üyelere daha iyi hizmet edebilmek için tahkim kurulu kurulacağını ifade ederek; "Bir takım sıkıntılarla, uyuşmazlıklarla karşılaşıyoruz. İş dünyasında en önemli sorunlardan da ticari uyuşmazlıklar. Bunu da Kayseri Ticaret Odası olarak üyelerimize, insanlarımıza daha iyi hizmet edebilmek için bir tahkim kurulu kuruyoruz. Son zamanlarda dünya ve Avrupa'da arabuluculuk ve tahkimin çok daha öne çıktığını görüyoruz. Bizim ülkemizde de yargının yükünü biraz daha hafifletmek, daha adil, daha şeffaf, daha hızlı hareket edebilmek için bir tahkim kurulu kuruyoruz" şeklinde konuştu.

Haberin tam metni için: Haberler Web Sitesi


F-35 krizinin uluslararası hukuk boyutu

12 Kasım 2019 - İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Deniz Baran, F-35 krizinin uluslararası hukuk boyutunu Anadolu Ajansı için değerlendirdi.

“İhtilaf çıktığı zaman taraf devletlerin herhangi bir uluslararası mahkemeye, tahkim divanına, hakeme veya ulusal mahkemelere gitmesinin açıkça önüne geçilmiş ve yegâne mekanizmanın program üyesi devletlerin temsilcilerinden oluşturulacak bir danışma komitesi olacağı belirtilmiştir.” “Türk yüklenici firmalar, ayrıca yaptıkları yüklenicilik sözleşmelerindeki uluslararası tahkim hükümlerine dayanarak, haklarını etkili bir şekilde arayabileceklerdir.”

Makalenin tam metni için: AA


‘Tahkim Okulu’ Panellerinde İkinci Dönem Başladı

8 Kasım 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ve Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı ile ortaklaşa gerçekleştirilen “Tahkim Okulu” paneller serisi yeni eğitim döneminde de sürdürülüyor. İkinci dönemin ilk paneli, 30 Ekim 2019 tarihinde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi ev sahipliğinde yapıldı.

Haber için: Marmara ÜniversitesiSigorta Hakemleri Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

2 Kasım 2019 - T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından Sigorta Hakemliği Listesi’ne kayıt olmaları uygun bulunan 18 yeni sigorta hakemini sigorta tahkim sisteminin işleyişi hakkında bilgilendirmek üzere düzenlenen bilgilendirme toplantısı, 02 Kasım 2010 tarihinde, Sigorta Tahkim Komisyonu’nun Altunizade’deki merkezinde gerçekleştirildi.

Haberin tam metni için: Sigorta Tahkim Komisyonu


Atlasglobal’den Tahkim Açıklaması

28 Ekim 2019 - Kuzey Irak’tan gelen icra” başlıklı yazı içeriğinde yer alan ve gerçek olmayan ifadeler nedeniyle kamuoyunun doğru bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla aşağıdaki açıklamaların yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Gazete haberi, maalesef gerçeğin ve vakaların küçük bir kesitine değinmekte, ama en can alıcı ve vahamet arz eden kısmı konusunda sessiz kalmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, söz konusu dava, taraflar arasında yaşanmış olan hukuki süreçlerden sadece biri olup, yapılan itiraz üzerine herhangi bir hukuki dayanağı bulunmayan ihtiyati haciz kararı kaldırılmıştır.

Tarafımızca tahkim şartı nedeniyle ilk adımda Zagrosjet’in diğer hissedarı Saman Sabir Mustafa aleyhine İsviçre'de bulunan ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi'ne başvurulmuş ve yargılama sonucunda da karşı tarafın ortaklık sözleşmesine aykırı davrandığı ve Atlasglobal’e yaklaşık 10 Milyon USD ödemek zorunda olduğu mahkeme kararıyla da kesinleşmiştir. Bununla birlikte Zagrosjet’in diğer hissedarı olan Saman Sabir Mustafa, ICC Uluslararası Tahkim Mahkemesi kararına riayet etmemekte ısrarcı davranmaktadır.

Haberin Tam Metni için: Turizm Gazetesi


ISTAC 9. Genel Kurulu Toplandı

24 Ekim 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) 9. Genel Kurul Toplantısı TOBB Plaza konferans salonunda gerçekleşti. ISTAC Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, toplantının açılışında yaptığı konuşmada merkezin faaliyetlerini ve geleceğe dönük çalışmalarını anlattı. Başkan Akıncı, bu çalışmalar kapsamında, ISTAC’ın dünyanın önde gelen uluslararası tahkim merkezlerinden biri haline geleceğini vurguladı.

Haberin tam metni için: ISTAC

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: “Ticari davalar 3 ayda bitiyor”

21 Ekim 2019 - TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, sanayicinin önemli sıkıntılarından bir tanesinin yıllarca süren ticari davalardan yaşanan sıkıntı olduğunu belirterek “Bir önemli sıkıntılarımızdan bir tanesi Ticari davalardaki sürelerin uzaması. Yüzde 100 haklıyız fakat alacağımızı mahkeme sonuçlanana kadar tahsil edemiyorsun. O zamanda adam kaldıysa. 2 sene normal mahkeme sürüyor, senin haklılığın tescil ediliyor, sonra bir üst mahkemeye daha götürüyor 2 senede o sürüyor toplam 4 sene. Bugün bana lazım olan paraya 4 sene sonra ulaşabiliyorum, ama adamın elinde bir şey kaldıysa. Bunu çözmek için hukukta da yeri var, kanunlarda da yeri var TOBB tahkimini kurdu. Bugün aynı mahkeme yerine geçebilecek bir sistem şu anda var. Yeter ki sözleşmelerinizde anlaşmazlığa düşersem TOBB tahkim divanı bu işte tam yetkilidir dediğiniz zaman iki tüccarın arasında yada sanayicinin arasındaki davaya bakmakla yetkiliyiz. Mahkeme masrafları yüzde 50 daha düşük, sürede 3 ay içerisinde bitiyor. Sonucu 3 ay içinde aldıktan sonra icrayı yapabiliyorsunuz” dedi.

Haberin tam metni için: İHA

Borsa İstanbul’da “ISTAC Tahkimi” Konuşuldu

18 Ekim 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi ve Borsa İstanbul iş birliği ile 17 Ekim tarihinde tahkim yargılamasının tanıtılması ve yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen panel, Borsa’da işlem gören şirketlerin avukat ve hukuk müşavirlerini buluşturdu. Tahkim yargısı ve ISTAC Tahkimi’nin tanıtıldığı panel beyin fırtınasına dönüştü. İstanbul Tahkim Merkezi’nin Borsa İstanbul ile ortaklaşa gerçekleştirdiği panel Borsa şirketlerinden yoğun ilgi gördü. Borsa İstanbul konferans salonunda düzenlenen panelin açılışında konuşan Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Dr. Korkmaz Enes Ergun, “Borsa olarak işlem gören şirketlere, yatırımcıya güven veren bir piyasa olma hedefindeyiz” dedi. Ergun, ISTAC ile birlikte düzenlenen paneli de bu güveni artırıcı çalışmalar kapsamında değerlendirdi.

Haberin tam metni için: Borsa İstanbul

ISTAC’dan “Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıklarında Tahkim” Konferansı

2 Ekim 2019 - Genç ISTAC, TOBB ve Şikago Kent Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen “Fikri Mülkiyet Uyuşmazlıkları ve Tahkim” konferansı ilgiyle izlendi. TOBB Plaza konferans salonunda gerçekleşen etkinliğin açılış konuşmasını yapan İstanbul Tahkim Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, fikri mülkiyet açısından ‘ISTAC Tahkimi’nin avantajlarını anlattı. Şikago Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Maureen Jo Neiberg, ABD’de fikri mülkiyet uyuşmazlıkları ve tahkim süreçlerine ilişkin tecrübelerini paylaşırken, Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mehmet Polat Kalafatoğlu da bu alanda tahkim uygulamalarını karşılaştırmalı olarak değerlendirdi.

Haberin tam metni için: ISTAC

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: Tahkim’de Damga Vergisi Kaldırılsın

27 Eylül 2019 - Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'ün de katılımıyla gerçekleşen İzmir Ticaret Odası (İZTO) eylül ayı meclis toplantısında konuşan Hisarcıklıoğlu, iş dünyası olarak her zaman şikayet ettikleri konuların başında yargının yavaş işlemesinin geldiğini belirtti.

Hisarcıklıoğlu konuşmasında tahkimin konusundaki şu görüşü dile getirdi:

"Tahkimin yaygınlaşması için, zorunlu tahkim içeren sözleşmelerin damga vergisi kaldırılmalı. Kararların icrasında alınan damga vergileri de yarıya indirilmeli. Böylece firmalarımız, yaptıkları sözleşmelere, tahkim maddesi ekleme konusunda daha istekli olacaklar. Arabuluculuk ve tahkim ne kadar yaygınlaşır ve daha fazla kullanılırsa, bu hem iş dünyamızın, hem de yargı camiamızın lehine olacaktır."

Haberin tam metni için: Hürriyet Gazetesi


ISTAC ile DRBF iş birliği anlaşması imzaladı

9 Eylül 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Uyuşmazlık Çözüm Kurulu Derneği DRBF (Dispute Resolution Board Foundation) iş birliği anlaşması imzaladı. İki kurum arasındaki iş birliği ile inşaat sektöründeki uyuşmazlıklara erken müdahale ve hızlı çözüm hedefleniyor. Bu işbirliği sonucu ISTAC, tahkim ve arabuluculuk fonksiyonunun yanı sıra, “Uyuşmazlık Çözüm Kurulları”nın işleyişine de destek sağlayacak.İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı, ISTAC merkezinde düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, inşaat sektörü için uyuşmazlıkların çözümünde hız ve zamanlamanın önemine dikkat çekti.

Haberin Tam Metni İçin: ISTAC


‘Yeni FIDIC Sözleşmelerinde Getirilen Değişiklikler’ Gerçekleştirildi

10 Eylül 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi’nin (ISTAC) düzenlediği “Yeni FIDIC Sözleşmelerinde Getirilen Değişiklikler” konulu konferans yoğun bir katılımla gerçekleşti. 10 Eylül 2019 tarihinde İstanbul TOBB Plaza konferans salonunda düzenlenen etkinlikte, inşaat ve mühendislik alanında uyuşmazlık sorunları ve çözüm yolları değerlendirilirken, “Uyuşmazlık Çözüm Kurulu” uygulamaları ve “Tahkim” süreçlerinin işleyişi masaya yatırıldı. Açılış konuşmasını İstanbul Tahkim Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı’nın yaptığı konferansa; Pof. Dr. Zeynep Sözen, Prof. Dr. Atilla Dikbaş (Moderatör), Doç. Dr. Cemile Demir Gökyayla, Doç. Dr. Pelin Alpkökin, Yük. Müh. Orhan Daya, Yük. Müh. Levent Irmak, Dr. Yiğit Beşlioğlu konuşmacı olarak katılırken, Yük. Müh. Ayşegül Yurt moderatör olarak katkı sağladı.

Haber Metni İçin: ISTAC


Perakende Hukuku ve Tahkim Konferansı Gerçekleştirildi

6 Ağustos 2019 - İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) ile Türkiye Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Federasyonu (TAMPF) işbirliğiyle düzenlenen konferans yoğun ilgi gördü. TAMPF Mevzuat Komitesi Başkanı Av. Merter Özay’ın moderatörlüğünde TOBB Plaza’da gerçekleşen konferansta, ISTAC Başkanı Prof. Dr. Ziya Akıncı perakende hukukçularına ISTAC Tahkiminin avantajlarını anlattı. Prof. Akıncı, perakende dünyasının temsilcilerine “ISTAC Tahkimi hızlı ve hesaplı bir uyuşmazlık çözüm yoludur” mesajını verdi.

Haberin Tam Metni İçin: ISTAC


Emin Özkurt, Katar Doha'da kurulan Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi hakemi seçildi

22 Ağustos 2019 - Spor hukuku alanında Türkiye'nin önde gelen ismi ve İsviçre’deki Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi CAS’ın tek Türk hakemi olan Av. Emin Özkurt, Katar Doha merkezli, sporla ilgili her türlü uyuşmazlığı çözmek için kurulmuş bağımsız bir yargı organı olan Katar Spor Tahkim Mahkemesi’ne (QSAF) seçilen 30 uluslararası hakemden biri oldu.

Haberin Tam Metni İçin: Hürriyet


Nihat Özdemir: Federasyonun Yargıtay'ı Tahkim Kurulu'dur

06 Ağustos 2019 -Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir, NTV ekranlarında yayınlanan %100 Futbol programında tahkim konusu hakkında da bilgi verdiği açıklamalarda bulundu:

“Her verdiğimiz cezanın Yargıtay'ı olması lazım. Federasyonun Yargıtay'ı Tahkim Kurulu'dur. Tahkim aynı şekilde bağımsız. Liyakatli insanlardan atamalar yaptık. UÇK, MHK, Lisans Kurulumuz liyakatli insanlardan tayin edildi. İnşallah bağımsız çalışacaklar. Ellerinden geldikçe Türk futbolunun önünü açarak disiplin ve adaletten ödün vermeden devam edecekler.”

Haberin Tam Metni İçin: Hürriyet


Naftogaz'dan Rusya'ya 5,2 milyar dolarlık ''Kırım davası''

31 Temmuz 2019 - Ukrayna'nın devlet doğal gaz şirketi Naftogaz, Kırım’daki varlıklarına el konulması nedeniyle Rusya aleyhine 5,2 milyar dolarlık dava açtı. Dava Lahey’de bulunan Daimi Hakemlik Mahkemesi’nde (Permenant Court of Arbitration) görülecek.

Haberin Tam Metni İçin: AA Haber