ICC 2019 İstatistik Raporu Yayınlandı

Milletlerarası Ticaret Odası (ICC), 2019 yılı ayrıntılı “Uyuşmazlık Çözüm Servisleri 2019 İstatistikleri” raporunu yayınladı. Raporda ICC Tahkimi’nin 2019' yılını 869 yeni dava ile tamamladığı vurgulanmıştır. ICC 2019 yılında, tahkim yerleri ve hakemler açısından daha az merkezi bir görünüm sergilemiştir. Türkiye’nin ve Türk Hakemlerinin de bu süreçte daha güçlü temsil edilmeye başlandığı görülmektedir.

Dava Sayısı

ICC 2019 yılında 869 yeni dava kaydetti, bu davaların 851’i ICC Tahkim Kuralları ile görülürken 18 davada ICC Atama Kurumu Kurallarına atıf yapıldı.

2019 yılında 100. yılını kutlayan ICC, kuruluşundan bu yana 25 bin dava sayısına ulaştı ve ICC Tahkim Mekanizmasında 1700’e yakın derdest dosya yer almıştır.

Taraflar

Türkiye’den 47 dava tarafı ICC tahkiminde temsil edilmiştir. Bu tarafların 24’ü davacı 23’ü davalı olarak yer almıştır. Bu sayı ile Türkiye 16. sırada yer almıştır. Türkiye’den gelen uyuşmazlıklar içinde inşaat, mühendislik, enerji, ulaştırma, telekomünikasyon, finansal hizmetler sektörleri ön plana çıkmıştır.

2019 yılında açılan davalarda 145 farklı ülkeden 2500’den fazla taraf temsil edilmiştir. Ortadoğu, Hindistan ve Singapur’dan gelen başvurular dikkat çekici düzeyde artış göstermiştir.

Hakemler

ICC davalarında görev alan 87 farklı ülkeden 1476 hakem içinde 11 Türk Hakem yer almıştır. Türk hakemlerin ikisi baş hakem biri de tek hakem olarak kayıtlara girmiştir. Türk hakemler taraflar tarafından atanmıştır.

Hakem temsili açısından, %61,7’si Avrupa'dan, %21,1’i Güney Amerika'dan, %10'u Kuzey Amerika'dan (ABD ve Kanada), %12,6’sı Asya ve Avustralya'dan ve %3,6’sı Afrika'dan kaynaklanmıştır. 2019'da temsil edilen yeni milletler Azerbaycan, Botsvana, Haiti, Malavi, Filistin, St Kitts ve Nevis'ten gelmektedir.

Cinsiyet çeşitliliği konusundaki çabalarını artıran ICC, üst üste onuncu yıl da hakemlik yapan toplam kadın sayısında artış (312, %21) bildirmiştir.

Tahkim Yerleri

Türkiye bu davalarda 5 kez tarafların tercihi ile tahkim yeri olarak belirlenmiştir.

Tahkim yeri olarak en çok tercih edilen şehirler 114 dava ile Londra, 106 dava ile Paris, 53 dava ile Cenevre, 32 dava ile Singapur ve 27 dava ile New York ve Zürih olmuştur.

ICC uygulamasında tahkim yeri ağırlıklı olarak taraflarca seçilmiştir. ICC divanı tarafından tahkim yeri olarak en çok tercih edilen ülkeler ise 13 dava ile İngiltere, 11 dava ile Fransa ve 8 dava ile İsviçre olmuş; ABD, BAE ve Panama ise ICC Divanı tarafından 3 kez tahkim yeri olarak belirlenmiştir.

Devletlerin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklar

Uluslararası devlet-yatırımcı uyuşmazlıklarında dikkat çeken eğilim, bu tür davalarda Uluslararası Yatırım Anlaşmazlıklarının Çözüm Merkezi (ICSID) yerine ICC gibi ticari tahkim süreçlerinin kullanılmaya başlanmasıdır. Gizlilik, daha kolay bir prosedür ve hız getiren ICC tahkimine son beş yılda ICC Tahkiminde devlet ve devlete ait tüzel kişilik sayısında önemli bir artış sağlanmıştır. 42 devlet ve 172 devlet kuruluşu, ICC'nin yeni davalarının % 20'sinde taraf olmuştur.

Raporu ICC Web sitesinden kayıt olarak indirebilirsiniz.

Yazar: ISTA

Etiketler: Tahkim Verileri ICC

Kategori: - Milletlerarası Tahkim

BİZİ TAKİP EDİN!


SON İÇERİKLER


29.07.2020
Tahkim Anlaşması Kitabı Yayınlandı

Aynı zamanda İSTA Etik Kurallarının da yazarı olan Doç. Dr. Süheyla Balkar'un, Prof. Dr. Hatice Özdemir Kocasakal ile birlikte derledikleri "Tahkim Anlaşması" kitabı Onikilevha'dan yayınlandı. Ta...

Devamını oku

Etiketler: Süheyla Balkar Bozkurt Tahkim Anlaşması Hatice Özdemir Kocasakal


29.07.2020
Türkiye'de Med-Arb (Arabuluculuk - Tahkim) Kitabı Yayınlandı

İSTA Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Av. Dr. Ural Aküzüm ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berk Demirkol tarafından hazırlanan Türkiye'de Med-Arb (Arabuluculuk - Tahkim) kitabı Oniki...

Devamını oku

Etiketler: Med-Arb Ural Aküzüm Berk Demirkol


24.07.2020
TBMM’den Geçen HMK Düzenlemesinde Tahkime İlişkin Hükümler Yer Aldı

Yargı Reformu Strateji Belgesi kapsamında hazırlanan Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi Kanun ile tahkime ili...

Devamını oku

Etiketler: Tahkim Süreçleri Tüketici Tahkimi TBMM HMK


18.07.2020
Sigorta Tahkim Formları KVKK Görüşü Doğrultusunda Tadil Edildi

Sigorta Tahkim Komisyonu başvuru formları; kişisel verilerin bulunması halinde başvuranlardan açık rıza beyanı alınmasına dönük olarak, Kişisel Verileri Koruma kurulundan alınan görüş çerçevesinde tad...

Devamını oku

Etiketler: Sigorta Tahkim Komisyonu KVKK


07.07.2020
Bloomberg HT Tahkimi Mercek Altına Aldı

Bloomberg HT Editörü Fulya Öktem Yönetim Kurulu Başkan Yardımcımız Av. Bennar Aydoğdu’nun da görüşüne başvurduğu dizi yazıda “İş dünyası “tahkimi” biliyor mu? sorusuna cevap aradı. Aydoğdu “Tahkim Ha...

Devamını oku

Etiketler: Ziya Akıncı Bennar Aydoğdu Med-Arb Bloomberg HT