TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uyuşmazlık Çözümü Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Yayınlandı

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uyuşmazlık Çözümü Uygulama ve Araştırma Merkezi Yönetmeliği Resmi Gazete'de yayınlandı. 27 Ağustos 2018 Tarihli ve 30518 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan yönetmelikte merkezin amacı şu şekilde ifade edildi:

"Yabancılık unsuru taşıyanlar da dahil olmak üzere, uyuşmazlıkların tahkim ve/veya alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile çözümüne katkı sağlamak, bilirkişilik yapmak, tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin bilimsel çalışmalar ve yayımlar yapmak, eğitim-öğretim faaliyetleri ile etkinlikler düzenlemek, projeler geliştirmek, konuyla ilgili toplumsal farkındalığı artırmak ve hukuki yardıma erişimi kısıtlı gruplara karşılıksız hukuki destek hizmeti sunmaktır."

Yönetmelikte merkezin faaliyetleri ise şöyle sıralandı:

a) Tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerine ilişkin kuralları belirlemek ve bunlara ilişkin hizmetlerin yürütülmesini sağlamak.

b) Tahkim ve alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile ilgili bilimsel çalışmalar yapmak, bu konularda çalışmalar yapan yurt içi ve dışındaki kişi, kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde bulunmak, projeler yürütmek.

c) Seminer, çalıştay, sempozyum, kongre ve benzeri etkinlikler, karşılıklı veya karşılıksız sertifika programları ile kurslar düzenlemek ve öğrencilerin lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmalarına akademik destek vermek.

ç) Resmi ve özel kurum ve kuruluşlara, gerçek ve tüzel kişilere, karşılıklı veya karşılıksız akademik veya uygulamaya yönelik konularda danışmanlık hizmeti vermek, hukuk uyuşmazlıklarında tavsiye etmek üzere hakem, uzlaştırıcı, arabulucu, bilirkişi ve uzman listeleri oluşturmak, Yönetim Kurulu üyeleri, Danışma Kurulu üyeleri ve Merkez listelerinde yer alan kişiler arasından hakem, uzlaştırıcı, arabulucu, bilirkişi veya uzman tavsiye etmek.

d) Bilirkişilik temel eğitimlerini vermek ve bilirkişilik hizmetleri sunmak.

e) Amacı kapsamında gerçekleştireceği araştırma ve etkinliklerin verimli bir şekilde yürütülmesi için bilgi bankası oluşturmak, kütüphane, arşiv ve gerekli diğer tesisleri kurmak, ulusal ve uluslararası yayınları izlemek ve bunları Merkeze kazandırmak.

f) Araştırmalardan veya diğer faaliyetlerinden elde edilen bilgilerin ve sonuçların bilimsel yayınlara dönüştürülmesini ve yayımlanmasını sağlamak.

g) Kamuoyunu bilgilendirici tanıtım faaliyetlerinde bulunarak veya bu tür faaliyetlere katkı sağlayarak uyuşmazlık çözüm yöntemleri konusunda farkındalık yaratmak.

ğ) Merkez faaliyetleriyle ilgili olarak Üniversite imkânlarının tanıtımını yapmak.

Yönetmeliğin tam metni için:


Yazar: ISTA

Etiketler: Tahkim Merkezleri Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Tahkim Düzenlemeleri TOBB

Kategori: Türkiye'deki Tahkim Merkezleri

BİZİ TAKİP EDİN!


SON İÇERİKLER


01.03.2019
ISTAC'tan eğitim atağı

İstanbul Tahkim Merkezi (ISTAC) yeni yılda yoğunlaştırdığı konferans ve seminerlerle, özellikle genç hukukçular ve avukatlara yönelik eğitim atağına geçti. ISTAC’ın avukatlara ve geleceğin tahkim huku...

Devamını oku

Etiketler: Tahkim Etkinlikleri ISTAC Tahkim Eğitimi


28.02.2019
Yeni bir tahkim nesli geliyor

ISTAC’ın avukatlara ve geleceğin tahkim hukukçularına yönelik mesleki eğitim etkinlikleri 3 ayrı programla ilerliyor. Yapılan çalışmaları anlatan ISTAC Başkanı Akıncı, “Her şey yeni bir tahkim nesli i...

Devamını oku

Etiketler: ISTAC Tahkim Eğitim Programları Genç ISTAC


27.02.2019
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan arabulucu talebi

Adalet Bakanlığının çalışma ve destekleriyle tahkim ve arabuluculuk gibi yargıdaki iş yükünü azaltacak yöntemlerin Türkiye'de de devreye girmeye başladığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının...

Devamını oku

Etiketler: Ticari Uyuşmazlıklar Tahkim ve Arabuluculuk


25.02.2019
Ağdemir, Tahkim Konferansı'na katıldı

Gemlik Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Paşa Ağdemir, Türkiye Tahkim Günü Uluslararası Tahkim Konferansına katıldı.Yazının tamamı için: OLAYhttps://www.olay.com.tr/agdemir-tahkim-...

Devamını oku

Etiketler: Uluslararası Tahkim Türkiye Tahkim Günü


21.02.2019
Gazprom tahkim davalarının ikisini kazandı

Gazprom, Türk şirketleri Enerco Enerji ve Akfel Gaz ile fiyat anlaşmazlığı için tahkimde açılan davayı kazandı.Yazının tamamı için:https://enerjigunlugu.net/icerik/31211/gazprom-tahkim-davalarinin-iki...

Devamını oku

Etiketler: Uluslararası Ticari Tahkim Tahkim Davaları Enerji Tahkimi